Nadpotliwość
Nadpotliwość
Pocenie się jest naturalnym odruchem organizmu na skutek przegrzania ciała. Jednakże u niektórych osób występuje zjawisko nadmiernej potliwości, spowodowanej nadreaktywnością jednego z rodzajów gruczołów potowych. Gruczoły tego typu są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie dużo na na stopach i dłoniach, ale także na klatce piersiowej czy pod pachami.

Wzmożona potliwość utrudnia wykonywanie zwykłych, codziennych czynności i może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym lub towarzyskim. Wówczas na ratunek przychodzi medycyna estetyczna, która pomaga pozbyć się problemu z nadmiernym poceniem.
Przebieg zabiegu
Przy użyciu bardzo cienkiej igły, lekarz wstrzykuje małą objętość (0.1-0.2 ml) roztworu toksyny botulinowej (Botox, Azzalure) w 10-15 w odstępach co ok.1 cm, pokrywając równomiernie leczoną okolicę. Po wstrzyknięciu do skóry preparat blokuje działanie nerwów, zapobiegając wydzielaniu potu przez gruczoły potowe.
Ile czasu trwa zabieg?
Około 15 do 30 minut + czas potrzebny na znieczulenie.
Zalecenia po zabiegu
Po wykonaniu zabiegu, można od razu wrócić do codziennych czynności. Niemniej ważne jest, aby przez kilka dni po kuracji traktować leczone obszary ze szczególną delikatnością – unikać rozmasowywania miejsc pozabiegowych oraz nadmiernego ugniatania ich.
Wykorzystuje się w tym celu toksynę botulinową, która jako lek w zastrzyku podawany jest bezpośrednio w miejsca skłonne do nadpotliwości.
Czy zabieg jeast bolesny?
Zabieg jest mało bolesny. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (maść z Lidocainą). Podczas aplikacji jedynym odczuciem, jakie mu towarzyszy jest delikatne nakłuwanie skóry. W niektórych przypadkach, przez niespełna godzinę po zakończeniu leczenia, może utrzymywać się stan lekkiego zaczerwienienia skóry, który znika samoczynnie.
Kiedy są widoczne efekty zabiegu?
Efekt leczenia utrzymuje się od kilku miesięcy do roku, stopniowo zanikając. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej, co następuje średnio po 7-12 miesiącach.
Przeciwwskazania do zabiegu
- ciąża, okres karmienia piersią,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
- nadwrażliwość na składniki preparatu,
- miejscowe infekcje skóry,
- zaburzenia krzepnięcia,
- stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).
Sprawdź ceny naszych zabiegów