Botox


Chirurgia plastyczna nie jest już konieczna by wygładzić zmarszczki i uzyskać młody wygląd. Taką możliwość od lat daje nam Botox®. Jest tp środek medyczny produkowany przez bakterie Clostridium botulinum. Używa  się go w leczeniu zmarszczek na czole i w okolicy nosa, zewnętrznych kącików oczu i do redukcji zmarszczek na szyi.

W jaki sposób wygładza się zmarszczki  za pomocą  toksyny botulinowej?
 
Botox w medycynie stosowany jest od wielu lat. Początkowo był stosowany w okulistyce ( przy leczeniu zeza) i neurologii. Po latach badań i obserwacji  jej działanie zostało wykorzystane także w medycynie przy wygładzaniu  zmarszczek czy w celu ograniczenia potliwości. Ilości substancji stosowane w medycynie estetycznej są około  tysiąc razy mniejsze niż wynosi  dawka toksyczna. Botoxu blokuje zakończenia nerwowo-mięśniowe, przez co mięsień jest czasowo porażony, nie kurczy się i w ten sposób nie dochodzi do zaginania skóry, czyli powstawania zmarszczek.
Z czasem dochodzi oczywiście do pełnego powrotu funkcji mięśni, a więc efekt wygładzający zmarszczki jest przemijający.
 
U kogo można zastosować Botox celem wygładzenia zmarszczek?
 
Istnieją bezwzględne przeciwskazania do wykonania zabiegu Botoxem. Są to:
-ciążą
-okres karmienia piersią
-okres połogu
- niektóre choroby układu nerwowego np miasthenia gravis
- alergia na Botox
- niektóre zaburzenia krzepnięcia krwi
- zmiany zapalne skóry
Zawsze należy poinformować lekarza o stosowanych lekach (niektóre antybiotyki i leki przeciwarytmiczne dyskwalifikują pacjenta od zabiegu).
Idealny wiek  do wykonania tej procedury wynosi 18 - 65 lat. 
 
Przebieg zabiegu     
 
Botox podajemy w warunkach ambulatoryjnych. Sam zabieg trwa kilka minut. Skóra początkowo jest odkażana środkiem dezynfekcyjnym. Następnie  w określonych miejscach cienką igłą pod skórę aplikowany jest roztwór Botoxu. Częstymi okolicami w których się go aplikuje są: czoło oraz okolica oczu. Doświadczxony specjalista
jest w stanie wyrównać także drobne asymietrie na twarzy, jak  też wyrównać  zaczynające się tworzyć zmarszczki palacza w rejonie górnej wargi. 
 
Czy po zabiegu wygładzenia  zmarszczek istnieją jakieś ograniczenia?
 
Oczywiście, że tak. Podaliśmy roztwór toksyny botulinowej i musimy zadbać o to by się nie przemieścił i nie poraził innych mięśni. Bezpośrednio po zabiegu oraz przez 4 kolejne godziny pacjent nie powinien leżeć ani się schylać. Należy również unikać drapania czy też tarcia okolic w które podano Botox. Przez tydzień należy zrezygnować z solarium czy też masaży.
 
Czy zdarza się brak efektu po podaniu Botoxu? 
 
Jest to bardzo rzadkie zjawisko. Może być na przykład spowodowane  istnieniem przeciwciał przeciwko jadowi kiełbasianemu u osób które w przeszłości miały kontakt z jego niewielkimi stężeniami. Przyczyną może być również opalanie się w solarium w dniach bezpośrednio po zabiegyu. 
 
Jak długo utrzymuje się efekt działania Botoxu?
 
Jest to różnie długi okres czasu. Po pierwszym podaniu są to zwykle  3-4 miesiące. Z każdym następnym podaniem okres ten się wydłuża nawet do jednego roku. Im  częściej podajemy Botox tym  dłużej utrzyma się efekt. Nie mozna  jednak zagwarantować działania dłuższego niż  rok. Stąd konieczność przyjścia minimum jeden raz w roku na zabieg.Warto również   nauczyć się nie używać  określonych mięśni mimicznych, dzięki czemu efekt może utrzymać się dłużej. W przypadku bardzo głębokich zmarszczek gdzie dochodzi do naruszenia włókien kolagenowych, nie można oczekiwać efektu w postaci wygładzenia, ale jedynie jej spłycenia. W przypadkach takich można Botox łączyć z odpowiednim materiałem wypełniającym np. z kolagenem lub kwasem hialuronowym. 
 
Wskazania
 
 • Redukcja kurzych łapek:
 • Zmniejszenie zmarszczek 
 • Likwidacja zmarszczek promienistych
 • Zlikwidowanie niechcianego wyrazu twarzy (np. opadające kąciki ust) 
 • Terapia nadpotliwości (pachy, dłonie, stopy, twarz)
   
Efekt
 
 • Przemijający od 3 do 9 miesięcy
   
Czas trwania zabiegu
 
 • Najdłużej  10 minut.

Zabieg
 
Podanie Botoxu® jest bezbolesne. Podajemy go bezpośrednio do mięśnia, który jest odpowiedzialny za powstanie zmarszczki. Używamy do tego bardzo cienkiej igły.Podczas podawania może pojawić się przemijajace uczucie pieczenia. Zaraz po zabiegu skóra może być  delkikatnie zaczerwieniona. Objawy te ustepują  samoistnie najdalej w ciągu godziny. Bezpośrednio po zabiegu można powrócić do codziennych obowiązków.
 
Efekty
 
Będą widocznezwykle  już po  3 do 10 dniach. Skóra jest bardziej elastyczna a zmarszczki mniej głębokie. Po około 2 tygodniach efekt jest  optymalny i utrzymuje  się od  3 do nawet 12 miesięcy przy czym im częściej wykonujemy ten zabieg tym efekt trwa dłużej. Im częściej zabieg jest powtarzany tym dłużej utrzymuje sie efekt. Wynik leczenia nie jest zależny od płci. Prawdą jednak jest, że  u mężczyzn często należy stosować wyższe dawki Botoxu. 
 
 
Powikłania
 
Bardzo rzadko może wystąpić ból głowy, który  ustępują najdalej po 2 dniach. U nieznacznego procenta pacjentów występuje opadnięcie powieki, które również jest przemijające i zanika po 3 dniach. Z innych bardzo rzadkich powikłań warto wymienić: objawy grypopodobne, zaczerwienie, lokalny obrzęk w okolicy miejsca iniekcji, nudności, osłabienie mięśnia, podwójne widzenie.  
 
 
Facebook Logo